Alva Qi Törnqvist – Utan ansikte
Publicerat 2026.04.24
Utställningen samlar fyra verk som kretsar kring transnationell adoption, minne och tillhörighet. Genom essäfilm, ljud och installation rör sig arbetet mellan det personliga och det kollektiva, där erfarenheter delas, speglas och ibland förskjuts. Utställningen bjuder också in till ett program som pågår på helgerna med samtal, möten och kör.
I Deras hår glänste i solen pratar Alva Qi Törnqvist som i ett brev med Johanne Zhangjia Ihle Hansen genom hennes barndomsbilder. Filmen uppehåller sig vid livet, inte döden, och undersöker vad det innebär att vara adopterad och växa upp, med avstamp i hemmets scenografi som tycks vara likt.
Min namne Alva börjar med kopplingen mellan konstnären själv och Alva Myrdal. Genom gemensamt namn, politik och historia vävs folkhemmets idéer och politik samman med transnationell adoption och tillbaka till Alva Qi.
I Minnenas tomrum gestaltas fragment av minnen från tiden före adoptionen, bilder som länge upplevts som fantasier men som visar sig bära på en möjlig verklighet. Vi har trott att de var påhittade men det kanske de inte är alls. Här framträder minnet som en plats, bevarad och undangömd, något som finns kvar, även när man inte har tillgång till den verkliga platsen.
Ljudverket består av en intervju med en av de första adopterade till Sverige, där två erfarenheter möts över tid, ett liv präglat av efterkrigets migration och ett samtida sökande efter förståelse. På något sätt speglas våra liv i varandra trots att de ser så olika ut.
Utställningen fungerar också som ett socialt rum. Genom samtal, möten och ett deltagarbaserat körverk vecklas temat ut i gemenskap med andra. Programmet bildar en förlängning av verken, en plats där erfarenheter inte bara visas, utan delas och händer tillsammans med andra.
Program under föreställningen
24–25 april Vernissage fredag kl 17–20 Kören Valen (initierat av Marie Bergqvist och Nina Mangalanayagam) bjuder in till ett deltagarbaserat körverk med sång och humming, där röst och lyssnande får ta plats tillsammans.
2 maj Hanna Wallensteen Ett samtal om gemenskap mellan adopterade, över generationer och länder, och om olika sätt att skapa nya relationer och tillhörigheter.
9 maj Lene Myong och Sabina Ivenäs Dyverfeldt Ett samtal som rör sig mellan välfärdsstatens roll i adoption och hur adoption gestaltas i konst och litteratur, med utgångspunkt i Min namne Alva.
16–17 maj Finissage helg
VR-verket Minnenas tomrum visas och är tillgängligt för besökare under utställningens helger.
Datum: 2026.04.24
Tid:
Plats: Galleri 54
Arrangör: Galleri 54