Design, glögg, dinkelpepparkaka och designboksloppis från Dalsland
Kom hit och ta en dinkel-fika!
Nu till helgen finns Svensk Form Väst på JULFORM, en pop-up butik med utvald design på Kyrkogatan 13 i Göteborg. (se: http://julform.se)
Vi står på den fina innergården tillsammans med våra dalsländska gäster från konstnärskooperativet Not Quite i Fengersfors, konstnärer från Dals Rostock och Bokdagar i Dalsland.
Kom och lyssna på musik med Treehugger. Ta en kaffe eller en Dalslandsglögg och smaka på urgoda dinkelpepparkakor från Brukets godaste, ett vedeldat stenugnsbageri i Fengersfors. Not Quite med konstnärsvänner har packat ner smide, keramik, smycken och annat smått och gott att köpa. Bokdagar arrangerar bokloppis med form- design- och fotoböcker på lördagen. Och Svensk Form Väst har ett fint julklappserbjudande!
VÄLKOMNA! Lörd:11-17, Sönd: 12-16