
Föreläsning på Göteborgs konstmuseum: Den tyska Expressionismen och Göteborgskolorismen
Publicerat 2015.11.04
Hör FD. intendent Per Dahlström berätta om sambandet mellan den tyska expressionismen och Göteborgskolorismen under tidigt 1900-tal. Ämnet är aktuellt i samband med den stora utställning med den tyske expressionisten Emil Nolde som visas i höst på Göteborgs konstmuseum.
Med modernismens genombrott vid sekelskiftet 1900 förändrades den västerländska konsten dramatiskt. I Tyskland utvecklades en färgsprakande bildkonst där Emil Nolde (1867–1956) var en av de mest kända företrädarna.
Nolde var under 1920-talet en av Tysklands mest uppskattade konstnärer. Samtidigt fostrades i Göteborg på konstskolan Valand en hel generation konstnärer för vilka färgen blev det absoluta grundelementet i det konstnärliga skapandet. Trots ett likartat förhållningssätt till det konstnärliga hantverket brukar Nolde sällan nämnas som betydelsefull för Göteborgskolorismen. Med utställningen väcks ändå frågan om det finns ett samband och vilken påverkan Nolde i så fall haft på Göteborgsmåleriet.
Per Dahlström är intendent för samlingen på Göteborgs konstmuseum.
Bildtext: Emil Nolde, Grönt landskap med rött moln, Akvarell, @Nolde Stiftung Seebüll
Datum: 2015.11.04
Tid: 18:00
Plats: Göteborgs konstmuseum, Hörsalen
Arrangör: Göteborgs konstmuseum i samarbete med Folkuniversitetet