Hur utvecklas konjunkturen i Göteborgsregionen?

Publicerat 2013.12.02

Under våren kunde vi se att Göteborgsregionens företag hade ljusa förhoppningar om framtiden. Har de infriats? Och vilka signaler ger arbetsmarknaden i regionen?

Om du vill veta mer om konjunkturläget i Göteborgsregionen är du välkommen på ett seminarium där Business Region Göteborgs egna omvärldsanalytiker presenterar den senaste statistiken om utvecklingen i vår region. Vi kommer att ge en sammanfattande bild av konjunkturläget enligt olika indikatorer och undersökningar. Vi kommer också att samtala med ett par av regionens företag för att få deras bild av vart konjunkturen är på väg.

Program

11.30-12.00 Presentation av konjunkturrapporten, Business Region Göteborg

12.00-12.15 Paneldiskussion om konjunkturläget med: Lena Apler, VD, Collector Thomas Dahl, vice VD, Wallenstam

12.15-13.00 Mingel med lättare förtäring

Antalet platser är begränsade!

Anmälan sker via länken.

Datum: 2013.12.02

Tid: 11:30

Plats: Wallenstamsalen, Stadsmuséet, Norra Hamngatan 12, Göteborg

Arrangör: Business Region Göteborg

Webbsida: http://www.businessregion.se/mappforaktiviteter/mappforaktiviteter2013/hurutvecklaskonjunkturenigoteborgsregionen.5.525489c4141c7475fc8579.html