
Presentation av Skulptur och Rörelseverket: Förnimmelser av Fraser
Publicerat 2014.08.14
Skulptur och koreografi möts i rörelseverket Förnimmelser av Fraser, som är ett undersökande process- och metodsamarbete mellan Rörelsekoreograf Minna Elif Wendin och Skulptör Josefina Posch. Utgångspunkten för rörelseverket är Wendins och Poschs taktila icke-textbaserad research processer inom sina respektive fält där det fysiska görandet är centralt som arbetsmetod för att tillsammans arbeta fram en gemensam rörelse och dialogbaserad research-metod.
Under våren och sommaren 2014 utvecklade Posch och Wendin parallellt rörelse fraserna och skulpturerna genom växelvisa möten för att utforma verket i symbios. Även rörelseverket som framförs på Atalante är del av denna forsknings metod och därför under utveckling.
Projektet initierades av curatorerna Cecilia Suhaid Gustafsson och Sarah Schmidt – GoldDigger Productions inom projektet: ReCreation. Med stöd av: Atalante, Göteborgs Stad Kulturnämnd och Västra Götalandsregionens Kulturnämnd.
Datum: 2014.08.14
Tid: 18:45
Plats: Atalante, Övre Husargatan 1, Göteborg
Arrangör: Atalante och Golddigger Productions
Webbsida: http://atalante.org/projects/presentation-fornimmelser-av-fraser/