
Tatueringskurs med CSMP
Publicerat 2016.03.30
Cirkelledaren och konstnären Robin Dahlqvist kommer under en kväll att lära både nybörjare och mer erfarna att tatuera.
- Deltagarna kommer att få lära sig teknik och form. Allt från hur de bearbetar huden, hur de ska hålla i maskinen för att kunna tatuera till var de ska trycka för att kunna forma linjer och skuggor, säger Robin Dahlqvist.
- Det tar tid att lära sig tatuera, poängterar han. Det jobbigaste är att komma över tekniktröskeln. Som tröst brukar han berätta för kursdeltagarna om att de i Asien säger att det ”tar tre generationer att lära sig att tatuera”. Men alla kan lära sig göra en egen vacker tatuering, hävdar Robin Dahlqvist.
Själv fastnade han för tatueringar redan 1985 när han gick en allmän konstlinje på en folkhögskola. Han lärde sig sedan att tatuera på Konstfack. Robin valde tatueringar ”för att det är levande, vackert och en underbar teknik att arbeta med.” Kärleken till de tvådimensionella formerna har hållit i sig. Idag arbetar han med form och älskar att göra tatueringar. För Robin är det just stora ytor som är roliga att göra. Han berättar om mönster av moln, taggbuskar och ådrorna på en gammal hand.
- Under större delen av mitt skapande har jag mest arbetat med svart. Jag är rädd för att en färgad tatuering ska ta över formen. Men för tillfället har jag tagit mod till mig och experimenterat med färgglada tatueringar och även andra ytor. www.robindahlqvist.se
Vi möts 18:00 på Fritidsagenturen - Kastellgatan 8, Göteborg Säkra en plats genom en föranmälan till robin.dahlqvist@gmail.com Deltagare ombeds om en avgift av 100 sek. eller valfritt bidrag till materialkostnad.
Datum: 2016.03.30
Tid: 18:00
Plats: Fritidsagenturen Göteborg, Kastellgatan 8
Arrangör: CSMP/Robin Dahlqvist