Monique Wernhamn  – T H E  S U S T A I N A B L E  W O M A N  – diskurs och utopi om hållbarhet

Monique Wernhamn – T H E S U S T A I N A B L E W O M A N – diskurs och utopi om hållbarhet

Publicerat 2025.10.17

17 okt – 9 nov Vernissage fredag 17 okt kl 17–20

Är du en ohållbar konstnär, en duktig flicka eller en utmattad människa? Är du springvikarie eller arbetslös? Psykiskt sjuk eller sjukskriven? Omställare eller aktivist? Arbetsköpare eller arbetare med fastanställning? Funderar du över meningen med livet och arbetslivet? Vill du skapa en hållbar värld med mer hållbara människor? Fattar du beslut över människors liv och arbetsliv?

Välkommen in i The Sustainable Woman’s universum – ett alter ego, ett socialt deltagande konstprojekt och en plats för samtal, reflektion och handling.
 Projektet bygger på Wernhamns egna erfarenheter av stress, psykisk ohälsa och prekär arbetssituation och hur hon som konstnär och människa brottas med sin egen (o)hållbarhet och ett system hon inte passar in i. The Sustainable Woman blev ett sätt för henne att utforska detta genom konstnärliga metoder. År 2023 släpptes boken ”The Sustainable Woman (2014–2021)”, som är en dokumentation och ett interaktivt konstverk som utmanar läsaren att handla, agera och pröva utopiska idéer. Boken är ett konversations- och instruktionsverk, en hjälp till självhjälp, där du genom lekfulla och aktivistiska recept – som Stå ut med ditt lönearbete, Ta semester från stress, Våga misslyckas – bjuds in att ta ditt öde i egna händer.

I utställningen förvandlas boken till en installation, tillsammans med ett ”Appendix” som tar tempen på hållbarheten 2025. Som besökare bjuds du in att ta del av The Sustainable Woman’s (och andras) tankar och handlingar, interagera med dem 
– och reflektera över frågor som: Lever jag det liv jag vill leva? Är jag hållbar?

Datum: 2025.10.17

Tid:

Plats: Galleri 54

Arrangör: Galleri 54

Webbsida: http://www.galleri54.com