Loppisen som ger skön musik

Publicerat 2014.04.06

I 18 år har Nordhemsskolan en vårsöndag förvandlats till en magnifik loppis och auktion. Stans bästa och största säger en del! Hög vintage-, mys- och fyndfaktor säger andra! Alla är varmt välkomna, säger vi, till Nordhemsskolans loppis på Nordhemsgatan 51–61 i Linnéstaden, Göteborg.

Här finns allt för konnässörer, nyblivna torpägare, fashionistas, litterära typer, sportfånar, kakmonster, söndagsflanörer och musikälskare. Det är skolans musikklasser som arrangerar och dessutom underhåller med utvalda akustiska pärlor till hembakta kakor, mackor och bullar i cafét.

Det är ideellt arbete som ligger bakom denna gigantiska loppmarknad. Engagerade elever, lärare och föräldraföreningen jobbar stenhårt för att ro loppisen i hamn.

Pengarna går oavkortat till instrumentinköp och skolresor för eleverna för årskurs 9. Överblivna prylar skänks till Lions och KFUM för att stödja deras verksamhet.

#röjdinvindvihämtar

Datum: 2014.04.06

Tid: 10:00

Plats: Nordhemsskolan, Nordhemsgatan 51, Göteborg

Arrangör: Nordhemsskolans musikklasser

Webbsida: