Vernissage JEANETTE SCHÄRING

Vernissage JEANETTE SCHÄRING

Publicerat 2013.08.31

Two Little Birds presenterar höstens första utställningen

STATE OF MATTER AND WATER med JEANETTE SCHÄRING

31 augusti – 24 september Vernissage 31 maj 12-16 Konstnärssamtal måndag den 23 september kl 18.30

”Mitt arbete utgår från naturen som geni och transformationen av färg och materia, där jag frigör det osynliga och bortglömda i naturen som kan skapa färg genom fotosyntes. Vatten är ett livsväsentligt element som är komplext och dynamiskt i struktur och ett av det mest grundläggande elementet i mitt arbete.

Jag arbetar med levande komplexa system - långsamma tidskrävande och dynamiska färgnings processer för att utvinna färg. Experimentellt och i kommunikation med naturen tar jag tillvara livs aktiviteter och bakterier inom ekologiska system som ger färg och bygger mönster – ett eko av livsprocesser och en aspekt av vårt sköra ekosystem. ”

I utställningen STATE OF MATTER AND WATER kommer Jeanette bygga ett platsspecifikt verk där hon utgår från vejde färgat ull och lin och vatten.

Jeanette Schäring är verksam textilkonstnär med bas i Göteborg. Sedan Masterexamen från Textilkonst vid HDK 2006 har Jeanette haft både Sverige och övriga världen som sitt arbetsfält. I Jeanettes arbete sammanförs den konstnärliga forskande processen och uttrycket med naturvetenskapen och kunskapen om våra komplexa ekosystem. Förra året genomförde Jeanette ett tvärvetenskapligt samarbete med professor Jonas Bergquist vid Uppsala universitet och Gustavianum Museum. Jeanette arbete har på många sätt varit barnbrytande och är uppmärksammat både i Sverige och utomlands.

Den 23 september håller Jeanette ett samtal om sitt arbete och du har möjlighet att ställa frågor kring utställningen. Det börjar kl 18.30 med fika och är ett samarbete med FOLK och FORM. Samtalet genomförs med stöd av Göteborgs Stad och Estrid Ericsson Fond.

Datum: 2013.08.31

Tid: 12:00

Plats: Two Little Birds

Arrangör: Two Little Birds

Webbsida: http://www.twolittlebirds.se/